Sürdürülebilir Turizm İçin Yaşam Dostu Villalar

Tatil hepimizin ihtiyacı... Pırıl pırıl deniziyle, göz alıcı yeşiliyle, zengin yerel lezzetleriyle veya özgün mimarisiyle bizi büyüleyen tatil cennetleri ile her yıl buluşma hayalleri kuruyoruz. Tatilde sınırlı süreler geçirsek de hepimiz tekrar dönme, aynı güzelliklerle yeniden buluşma isteği ile ayrılıyoruz gittiğimiz yerlerden değil mi? İşte VİLLA GALERİ ile Yaşam Dostu Villalar tam da bu noktada, sürdürülebilir turizmi desteklemek için hayatımıza giriyor!

Sürdürülebilir Turizm İçin Yaşam Dostu Villalar Sürdürülebilir turizm; tatilcilerin, turizm sektörünün, yerel hayatın ve çevrenin hem içinde bulunduğumuz zamanda hem de gelecekteki ihtiyaçlarını belirlerken, yaratacağı çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri gözeten bir turizm yaklaşımı olarak tanımlanabilir. Yani daha net ifade etmek gerekirse sürdürülebilir turizm, bugün bizim deneyimlediğimiz kültürleri ve manzaraları, gelecek nesillerin de eksiksiz deneyimleyebileceği şekilde seyahat etmeye ve konaklamaya odaklanır.
Sürdürülebilir Turizmin Önemli Olmasının 5 Nedeni
  • Yerel kültürün korunmasına destek olur ve çevre bilinci oluşturur.
  • Yerel halk için istihdamı ve finansal fırsatları artırır.
  • Doğal ve yerel kaynakların verimli kullanımını destekler.
  • Enerji tüketiminde ve karbon emisyonlarının azalmasına katkıda bulunur
  • Hem yerel halkın hem de ziyaretçilerin yaşam kalitesini artırır.
VİLLA GALERİ’nin Hayata Geçirdiği Yaşam Dostu Villa Yaklaşımı Nedir? Sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyen Yaşam Dostu Villalar, misafirlerinin beklentilerini eksiksiz bir şekilde karşılamaya odaklanırken aynı zamanda çevreye olumlu etkiler bırakmaya da odaklanmış tesislerdir. Mimarisini planlarken enerji tasarrufu, su tasarrufu gibi konularda kaynakları optimal kullanmak, bölgenin kültürel miraslarını korumak, yerel üretime destek olup, geri dönüşümü desteklemek gibi birçok alanda farkındalık sahibidirler.
Yaşam Dostu Villalar, doğal ve kültürel zenginliklerin korunmasına katkı sağlayacağınız bir tatil için VİLLA GALERİ’de sizi bekliyor.
Yaşam Dostu Villalara Göz Atın
Bir Villanın Yaşama Dost Olma Yolculuğu Bir tesisi yaşam dostu kılan etkenlerin neler olduğunu burada görebilirsiniz
MİMARİ

Akıllı mimari tasarım ile enerji tasarrufu ve su tasarrufu gibi konularda kaynakları optimal kullanmak

TEDARİKÇİLER

Emisyonları ve enerji kullanımını azaltırken nakliye ve depolama maliyetlerini azaltmak için yerel tedarikçileri tercih etmek

ÇALIŞANLAR

Yerel ekonomiyi doğal olarak desteklemek için yerel istihdam yaratmak

YİYECEK & İÇECEK

Karbon emisyonlarını azaltmak ve yerel ekonomiyi desteklemek için bölgedeki çiftçilerden yiyecek satın almak

ATIK YÖNETİMİ

Sıfır atık politikası oluşturup geri dönüşümü desteklemek

MİSAFİRLERLE İLETİŞİM

Çeşitli iletişim kanallarını kullanarak misafirler sürdürülebilir uygulamalar hakkında bilgilendirmek ve teşvik etmek

Yaşam Dostu Villalar Projesi ile Neyi Amaçlıyoruz? Sürdürülebilir bir yaşam için daha bilinçli tüketim anlayışı ve doğa dostu yaklaşımlar, dünya genelinde her geçen gün çok daha fazla insan tarafından benimseniyor. Bunu bir yaşam prensibi haline getiren ve hayatın her alanında bu anlayışla hareket eden birçok kişi; doğaya, bulunduğu bölgenin kültürel ve tarihi zenginliğine saygılı tesislerde, yaşama dost bir tatilin parçası olmayı önemsiyor. VİLLA GALERİ de tüm bu gelişmeler odağında hayata geçirdiği Yaşam Dostu Villalar projesi ile sürdürülebilirlik hedeflerini beyan eden villalara pozitif ayrımcılık yapmayı hedefliyor.

Bir Villanın Yaşam Dostu Olduğunu Nasıl Belirliyoruz? Yaşam Dostu Villalar listesinde yer alan tüm villaları, Operasyon, Satın Alma, Tesis, Çevre, Yaşam Kalitesi, Paydaş Etkileşimi olmak üzere 6 ana başlık altında 103 kritere dikkat ettik.

OPERASYON
Tesislerimize sürdürülebilirlik ile ilgili bir hedefler koyduk. Misafirlerimize sürdürülebilir tercihler sunduk ve sürdürülebilir turizme olan yaklaşımlarını değerlendirdik.
SATIN ALMA
Yerel üretimi desteklemek ve karbon salınımını azaltmak için satın alımlarımızda yerel üreticileri tercih ettik.
TESİS
Bisikletli ulaşımda karbon salınımı fosil yakıt kullanımına kıyasla 30 kat daha düşük! Günde sadece bir yolculuk için araba yerine bisiklet kullanmanın, karbon ayak izini bir yılda yaklaşık yarım ton azalttığı da belirtiliyor. Bu oran Londra-İstanbul arası tek yönlü bir uçuşun sonucunda oluşan salıma eşdeğer! Biz de tesislerimizin hem çalışanlar hem de misafirler için çevre dostu ulaşım seçeneklerini teşvik ettik.
ÇEVRE
Sıfır atık sertifikası, su tasarrufu uygulaması, plastik kullanımının azaltılması için uygulamalar, iç ve dış mekan hava kaliteleri, karbon ayak izi raporu ve enerji verimliliği uygulamaları konusunda başarı göstermeye özen gösterdik.
YAŞAM KALİTESİ
Müşterilerimize beldemizde tatil yaptıkları süreçte gıda ve kalori dengelerine dikkat etmeleri, mevsime uygun menüleri olan restoran ları tercih etmeleri gerektiğini, açık alan kullanımı ve spor aktivitelerini aksatmamaları gibi birçok konuda tavsiyelerde bulunduk. Yaşam kalitesine saygı duyan ve misafirlerine buna uygun bir hizmet sunan tesisler hakkında bilgi verdik.
PAYDAŞ ETKİLEŞİMİ
Son yapılan araştırmalara göre turizm sektöründeki çalışanların %33’ü kadın. Hem bu oranı hem de çalışma koşulları açısından standartları yükseltmek, Çalışan hakları, kadın istihdamı, çalışan eğitimleri ve STK’larla yapılan işbirlikleri konusunda başarı göstermeyi planlarımıza dahil ettik!
VİLLA GALERİ’nin Hayata Geçirdiği Yaşam Dostu Villa Yaklaşımı Nedir?

Sürdürülebilirlik konusunda son yıllarda sorumluluklarının farkında olan tüm sektörler, karbon ayak izini azaltmak için birçok çalışmayı hayata geçiriyor. Turizm sektörü de hem yaşamın hem de sektörün devamlılığı için bu adımları öncelikli atması gereken alanların başında geliyor.
Gelecek nesillerin de aynı güzellikleri eksiksiz yaşayacağı tatiller için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirerek yaşama dokunmak istiyoruz.
VİLLA GALERİ olarak karbon ayak izimizi dengeleme hedefimiz için işe ilk olarak kendi ofislerimizde başladık. Atık yönetimi, geri dönüşüm, enerji tasarrufu, hibrit araç kullanımı gibi birçok konuda hayata geçirdiğimiz projeler ile Aralık 2022 itibarıyla karbon ayak izimizi dengeledik. VİLLA GALERİ Genel Müdürlüğü olarak başlattığımız sürdürülebilirlik adımlarımıza, turizm sektörünün geneline taşıyabilmek umuduyla Yaşam Dostu Villalar projemiz ile devam ediyoruz.
Sayılarının her geçen gün artmasını dilediğimiz bu villalar ile VİLLA GALERİ aracılığı ile buluşabilir, yaşam dostu bir tatilin kapılarını aralayabilirsiniz.

Telefon
WhatsApp